INVERTER MAG/MIG/MMA/TIG LIFT WELDING MACHINE (ING-MGT1601)
₨19,000.00
Inverter MAG/MIG/MMA/TIG Lift welding machine
Input voltage(V):1~220-240
Frequency(Hz):50/60
MAG/MIG output current(A):10-160
MMA output current(A):10-160
Lift TIG output current(A):10-160
Duty cycle(%):30%@40?
LCD display
No-load voltage(V):80
Built-in wire feeder
Available for 5Kg wire spool
Welding wire size:0.6,0.8,1.0mm
Wire speed(m/min):2-11
MMA diameter of electrode(mm):1.6-4.0
With 1pcs electrode holder with cable
With 1pcs earth clamp with cable
With 1pcs wire brush and 1pcs helmet
With 1pcs MIG Torch
Packed by color box
6 in stock (can be backordered)
SKU:
ING-MGT1601
Category: Welding power tool
Description
Additional information
| Brand |
INGCO |
|---|
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
INGCO 8 PCS WELDING MACHINE TOOLS SET (COS23095)
₨7,290.00
Key Features:
Input Voltage: 220?240V
Frequency: 50/60Hz
Output Current: 15?160A
Duty Cycle: 160A @ 30%
No-Load Voltage: 81V
Electrode Diameter: 1.6?3.2mm
LED Display: For easy monitoring
Safety Features: Anti-stick, Hot Start, Arc Force
Included Accessories:
Electrode holder with cable
Earth clamp with cable
Wire brush
Portable strap
Magnetic welding holder (6 pcs)
11" C-clamp locking plier
Auto-darkening welding goggles
Welding gloves
Leather welding apron
16" tool bag (1680D polyester)?