Home POWER TOOLS Welding power tool INGCO INVERTER MMA/TIG LIFT WELDING MACHINE (ING-MMA200381)
INGCO SILENT DIESEL GENERATOR (GSE50001)
INGCO SILENT DIESEL GENERATOR (GSE50001) ₨59,000.00
Back to products
INGCO INVERTER MMA WELDING MACHINE (ING-MMA2006)
INGCO INVERTER MMA WELDING MACHINE (ING-MMA2006) ₨9,290.00
INGCO INVERTER MMA/TIG LIFT WELDING MACHINE (ING-MMA200381)
₨7,290.00
Key Features:
Dual Welding Modes: Supports both MMA and TIG Lift welding for maximum versatility
Inverter Technology: Provides efficient, stable, and smooth welding arcs
Adjustable Current: Precise control over welding current to suit different materials and tasks
Compact & Portable: Lightweight design for easy transport and convenient on-site use
Thermal Overload Protection: Prevents overheating and extends machine lifespan
User-Friendly Interface: Simple controls for quick mode switching and adjustments
Ideal For:
Metal fabrication and repair
Automotive and machinery welding
Construction and maintenance projects
Professional welders and skilled DIYers
6 in stock (can be backordered)
Compare
Add to wishlist
SKU: ING-MMA200381 Category: Welding power tool
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
IGBT inverter technology Input voltage: 1~220-240V Frequency: 50/60Hz Output current: 10-200A Duty cycle: 200A@60% LCD screen
With Lift TIG function With VRD function No-load voltage: 79V
Max.output current: 200A Diameter of electrode: 1.6-4.0mm Anti-stick/Hot start/Arc-force