Home PC PARTS Processor CPU INTEL 1700 CI7-12700K Intel? Core? i7-12700K 12th Gen Processor
WIRELESS MOUSE LOGITECH M170
WIRELESS MOUSE LOGITECH M170 ₨675.00
Back to products
CPU INTEL 1700 CI3-12100 (WITHOUT BOX)
Intel? Core? i3-12100 Processor
CPU INTEL 1700 CI3-12100 (WITHOUT BOX) Intel? Core? i3-12100 Processor ₨7,900.00
CPU INTEL 1700 CI7-12700K Intel? Core? i7-12700K 12th Gen Processor
₨22,900.00
Lithography: Intel 7
CPU Specifications
Total Cores: 12
# of Performance-cores: 8
# of Efficient-cores: 4
Total Threads: 20
Max Turbo Frequency: 5.00 GHz
Intel? Turbo Boost Max Technology: 3.0 Frequency ? 5.00 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency: 4.90 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency: 3.80 GHz
Performance-core Base Frequency: 3.60 GHz
Efficient-core Base Frequency: 2.70 GHz
Cache: 25 MB Intel? Smart Cache
Total L2 Cache: 12 MB
Processor Base Power: 125 W
Maximum Turbo Power: 190 W
Launch Date Q4’21
4 in stock (can be backordered)
Compare
Add to wishlist
SKU: CI7-12700k Category: Processor
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
GPU Specifications
GPU Name: ? Intel? UHD Graphics 770
Graphics Base Frequency: 300 MHz
Graphics Max Dynamic Frequency: 1.50 GHz
Graphics Output: eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1
Execution Units: 32
Max Resolution (HDMI): ? 4096 x 2160 @ 60Hz
Max Resolution (DP): ? 7680 x 4320 @ 60Hz
Max Resolution (eDP – Integrated Flat Panel): ? 5120 x 3200 @ 120Hz
DirectX* Support: 12
OpenGL* Support: 4.5
OpenCL* Support: 3.0
Multi-Format Codec Engines: 2
Intel? Quick Sync Video: Yes
Intel? Clear Video HD Technology: Yes
# of Displays Supported: ?4
Device ID: 0x4680
Expansion Options
Direct Media Interface (DMI) Revision: 4.0
Max # of DMI Lanes: 8
Scalability: 1S Only
PCI Express Revision: 5.0 and 4.0
PCI Express Configurations: ? Up to 1×16+4, 2×8+4
Max # of PCI Express Lanes: 20
Package Specifications
Sockets Supported: FCLGA1700
Max CPU Configuration: 1
Thermal Solution Specification: PCG 2020A
TJUNCTION: 100?C
Package Size: 45.0 mm x 37.5 mm
Max Operating Temperature: 100 ?C
Additional information
Weight 0.5 kg
Brand
Intel
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Compare
CPU AM5 RYZEN 7 7700X WOF NO FAN
₨23,900.00
Platform: Desktop Product Family: AMD Ryzen? Processors Product Line: AMD Ryzen? 7 Processors # of CPU Cores: 8 # of Threads: 16 Max. Boost Clock: Up to 5.4GHz Base Clock: 4.5GHz L1 Cache: 512KB L2 Cache: 8MB L3 Cache: 32MB Default TDP: 105W Processor Technology for CPU Cores: TSMC 5nm FinFET Unlocked for Overclocking: Yes CPU Socket: AM5 Thermal Solution (PIB): Not included Max. Operating Temperature (Tjmax): 95?C Launch Date: 9/27/2022 *OS Support Windows 11 ? 64-Bit Edition Windows 10 ? 64-Bit Edition RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
CPU AM5 RYZEN 9 7900X WOF NO FAN
General Specifications Platform: Desktop Product Family: AMD Ryzen? Processors Product Line: AMD Ryzen? 9 Desktop Processors # of CPU Cores: 12 # of Threads: 24 Max. Boost Clock: Up to 5.6GHz Base Clock: 4.7GHz L1 Cache: 768KB L2 Cache: 12MB L3 Cache: 64MB Default TDP: 170W Processor Technology for CPU Cores: TSMC 5nm FinFET Unlocked for Overclocking: Yes CPU Socket: AM5 Thermal Solution (PIB): Not included Max. Operating Temperature (Tjmax): 95?C Launch Date: 9/27/2022 *OS Support: Windows 11 ? 64-Bit Edition, Windows 10 ? 64-Bit Edition, RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit
Add to cart
Quick view
General Specifications Platform: Desktop Product Family: AMD Ryzen? Processors Product Line: AMD Ryzen? 9 Desktop Processors # of CPU Cores: 16 # of Threads: 32 Max. Boost Clock: Up to 5.7GHz Base Clock: 4.5GHz L1 Cache: 1MB L2 Cache: 16MB L3 Cache: 64MB Default TDP: 170W Processor Technology for CPU Cores: TSMC 5nm FinFET Unlocked for Overclocking: Yes CPU Socket: AM5 Thermal Solution (PIB): Not included Max. Operating Temperature (Tjmax): 95?C Launch Date: 9/27/2022 *OS Support Windows 11 ? 64-Bit Edition Windows 10 ? 64-Bit Edition RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit