CPU INTEL 1700 CI3-12100 (WITHOUT BOX) Intel? Core? i3-12100 Processor
₨7,900.00
CPU Specifications
Total Cores: 4
# of Performance-cores: 4
# of Efficient-cores: 0
Total Threads: 8
Max Turbo Frequency: 4.30 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency: 4.30 GHz
Performance-core Base Frequency: 3.30 GHz
Cache: 12 MB Intel? Smart Cache
Total L2 Cache: 5 MB
Processor Base Power: 60 W
Maximum Turbo Power: 89 W
Launch Date: Q1’22
4 in stock (can be backordered)
SKU:
CI3-12100
Category: Processor
Description
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand |
Intel |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
CPU AM5 RYZEN 7 7700X WOF NO FAN
₨23,900.00
Platform: Desktop
Product Family: AMD Ryzen? Processors
Product Line: AMD Ryzen? 7 Processors
# of CPU Cores: 8
# of Threads: 16
Max. Boost Clock: Up to 5.4GHz
Base Clock: 4.5GHz
L1 Cache: 512KB
L2 Cache: 8MB
L3 Cache: 32MB
Default TDP: 105W
Processor Technology for CPU Cores: TSMC 5nm FinFET
Unlocked for Overclocking: Yes
CPU Socket: AM5
Thermal Solution (PIB): Not included
Max. Operating Temperature (Tjmax): 95?C
Launch Date: 9/27/2022
*OS Support
Windows 11 ? 64-Bit Edition
Windows 10 ? 64-Bit Edition
RHEL x86 64-Bit
Ubuntu x86 64-Bit
CPU AM5 RYZEN 9 7900X WOF NO FAN
General Specifications
Platform: Desktop
Product Line: AMD Ryzen? 9 Desktop Processors
# of CPU Cores: 12
# of Threads: 24
Max. Boost Clock: Up to 5.6GHz
Base Clock: 4.7GHz
L1 Cache: 768KB
L2 Cache: 12MB
L3 Cache: 64MB
Default TDP: 170W
Unlocked for Overclocking: Yes
CPU Socket: AM5
Launch Date: 9/27/2022
*OS Support: Windows 11 ? 64-Bit Edition, Windows 10 ? 64-Bit Edition, RHEL x86 64-Bit
Ubuntu x86 64-Bit
General Specifications
# of CPU Cores: 16
# of Threads: 32
Max. Boost Clock: Up to 5.7GHz
Base Clock: 4.5GHz
L1 Cache: 1MB
L2 Cache: 16MB
L3 Cache: 64MB
Default TDP: 170W
*OS Support
RHEL x86 64-Bit
CPU INTEL 1200 CI5-10400 2.9GHZ (BOX) Intel? Core? i5-10400 Processor
CPU INTEL 1700 CI5-12400 2.5 GHZ Intel? Core? i5-12400 Processor
CPU Specifications
Total Cores: 6
# of Performance-cores: 6
# of Efficient-cores: 0
Total Threads: 12
Max Turbo Frequency: 4.40 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency: 4.40 GHz
Performance-core Base Frequency: 2.50 GHz
Cache: 18 MB Intel? Smart Cache
Total L2 Cache: 7.5 MB
Processor Base Power: 65 W
Maximum Turbo Power: 117 W
CPU INTEL 1700 CI7-12700 (WITHOUT BOX) Intel? Core? i7-12700 Processor
Total Cores: 12
# of Performance-cores: 8
# of Efficient-cores: 4
Total Threads: 20
Max Turbo Frequency: 4.90 GHz
Intel? Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency: ?4.90 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency: 4.80 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency: 3.60 GHz
Performance-core Base Frequency: 2.10 GHz
Efficient-core Base Frequency: 1.60 GHz
Cache: 25 MB Intel? Smart Cache
Total L2 Cache: 12 MB
Processor Base Power: 65 W
Maximum Turbo Power: 180 W
CPU INTEL 1700 CI7-13700KBX (NO FAN) Intel? Core? i7-13700K 13TH GEN PROCESSOR (BOX NO FAN)
8 Performance Cores: Unleashes the capability to optimise the latest games and gaming software.
8 Efficient Cores: Provides multi-tasking power to work, create and play together.
Support for both DDR4 and DDR5 memory gives you complete control over your memory configurations.
CPU INTEL 1700 CI9-13900K Intel? Core? i9-13900K Processor
Lithography: Intel 7
Total Cores: 24
# of Performance-cores: 8
# of Efficient-cores: 16
Total Threads: 32
Max Turbo Frequency: 5.80 GHz
Intel? Thermal Velocity Boost Frequency: 5.80 GHz
Intel? Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency: ? 5.70 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency: 5.40 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency: 4.30 GHz
Performance-core Base Frequency: 3.00 GHz
Efficient-core Base Frequency: 2.20 GHz
Cache: 36 MB Intel? Smart Cache
Total L2 Cache: 32 MB
Processor Base Power: 125 W
Maximum Turbo Power: 253 W